Co drugi Polak umiera na serce. Co można zrobić, aby zmniejszyć śmiertelność spowodowaną chorobami układu krążenia?

150x110

Corocznie około 170 tys. Polaków umiera z powodu chorób serca. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego choroby i powikłania kardiologiczne są przyczyną niemal 46% wszystkich zgonów. Dotyczy to osób w każdym wieku.

Tymczasem przestrzegając kilku zaleceń doktora Jacka Chwiałkowskiego z Centrum Medycznego Falck możemy znacznie poprawić kondycję serca. Na co dzień dbamy o smukłą sylwetkę, ćwicząc i trenując mięśnie. Zapominamy jednak o najważniejszym mięśniu – sercu. Zła dieta, stres, używki i brak ruchu przyczyniają się do jego osłabienia. Jak je wzmocnić?

1: Rozsmakuj się w zdrowym jedzeniu

Racjonalny sposób odżywiania świetnie wspomoże Twoje serce. Choroby układu krwionośnego często spowodowane są niewłaściwą dietą. Warto ograniczyć: czerwone mięso, sól, cukier i tłuszcze zwierzęce.

   - potas (pomidory, orzechy i warzywa strączkowe)
   - magnez (gorzka czekolada, kakao, orzechy, płatki zbożowe)
   - selen i chrom (zboża z pełnego przemiału, kiełki roślin oraz drożdże)

2: Pozwól sobie na chwilę relaksu

Długotrwały stres i zmęczenie może doprowadzić do niekorzystnych zmian w naszym organizmie, często kończących się zawałem. Regularny odpoczynek jest niezwykle istotny dla pracy naszego serca.  

3: Uzależnij się od pozytywnej energii

Aktywność fizyczna obniża ciśnienie krwi, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych i wzmacnia mięsień sercowy. Wystarczy kilkanaście minut ruchu dziennie, by zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia.

4: Oczyść organizm

Substancje smoliste, nadmiar alkoholu i cukru nie tylko zatruwają wątrobę i płuca, ale negatywnie wpływają też na pracę serca. Jeżeli nie jesteś w stanie całkowicie z nich zrezygnować (tak byłoby najlepiej), to postaraj się je ograniczyć. A w oczyszczeniu organizmu pomogą:

5: Pamiętaj o profilaktyce

W trosce o nasze serce nie powinniśmy lekceważyć choćby najmniejszej infekcji. Wirusy, które powodują grypę, mogą wywołać niebezpieczne powikłania. Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie badań i szczepień. Stały kontakt z lekarzem i wizyty kontrolne to element obowiązkowy w trosce o zdrowe serce. Niezbędne badania profilaktyczne wykonasz w Centrach Medycznych Falck.

Dr n. med. Jacek Chwiałkowski, kardiolog

Ukończył Wojskową Akademię Medyczną w roku 1992. Zdobył specjalizację I stopnia w 1995 roku z chorób wewnętrznych i w 1998 roku II stopień z chorób wewnętrznych. W 2001 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych a w 2004 roku ukończył specjalizację z kardiologii. Posiada dwudziestoletnie doświadczenie kliniczne w Klinice Kardiologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Z Falck związany od 16 lat. 


dostarczył infoWire.pl